Within Temptation - Hydra

Próbować nowych rzeczy i ciągle się rozwijać jest czymś naturalnym i tylko głupcy nie chcą iść do przodu i stać się odkrywcami dla samych siebie. Nie ma nic piękniejszego niż cieszyć się z własnego sukcesu i kolejnego trofeum. Bo ostatni album Within Tempation, nie przypomina tego pierwszego. Jest inny i pokazuje, że band nie stoi w miejscu i po prosu wie... co jest grane i jak to ugryźć, żeby wszystkim pasowało, przy tym świetnie się bawiąc. 


Zastawiam się czy po ostatnim wyczynie, którym jest Hydra, Within Temptation muszę szczegółowo przedstawiać (jeśli muszę, to zapraszam dalej, a dowiecie się skąd wątpliwości), ale coś tam napisać wypada, bo WT jest zespołem fenomenalnym. Założona w 1996 roku z inicjatywy gitarzysty Robrta Westerholta, holenderka grupa gra metal symfoniczny, chociaż ostatnimi czasy ich kompozycje wpadają w trochę lżejsze, rockowe klimaty. Ich mocną stroną zdecydowanie jest wokalistka samouk o anielskim, a zarazem pewnym głosie, czyli Sharon den Adel, której styl śpiewania też ewoluował, więc Within Temptation, to nie flaki z olejem. Nie grają tego samego, ale też nie odchodzą od korzeni. Ich pierwsze albumy, których korowód rozpoczyna Enter z 1997 roku i te ostatnie mówią jedno - oni kochają muzykę. 

Potwierdzeniem ich chęci odkrywania jest Hydra. Album, który mnie zaskoczył, ponieważ jest różnorodny i spójny jednocześnie. Znajdziemy na nim Within Temptation w dynamicznych, rockowych kompozycjach, przez które przewijają się nowoczesne rozwiązania. Mam tutaj na myśli rapowanie, z And We Run, za które odpowiedzialny jest Xzibit. Można by powiedzieć, że to w ogólnie ma sensu. Połączenie skazane na niewypał, ale jednak się udało i wyszło fenomenalnie. Bajkowe granie orkiestry, raper oraz gitarowe tło. Ktoś mówił, że zasad trzeba przestrzegać? Jest to piosenka, którą spokojnie można puścić w radiu jak Whole World Is Watching, z którym wiąże się kolejna współpraca. W jednej wersji utworu obok Sharon staje Dave Pirner (amerykański piosenkarz, tekściarz i producent), ale w drugiej, polskiej, jest to Piotr Rogucki (wokalista Comy). Dlatego też myślałam, że z twórczością holendrów już zdążyliście się spotkać za sprawą naszego rodaka, w tym pokrzepiającym i dosyć lekkim tracku. 


Do nagrań zaproszono nie tylko wymienionych wyżej panów, ponieważ płyta obfituje w zaskakujące spotkania. W szybki i energicznym Dangerous mamy Howarda Jonesa (amerykański wokalista), gdzie głosy naprawdę wznoszą się, pulsują, są wyraźne i mocne, by nie przyćmiły ich wyraźne gitary oraz rozpoznawalna perkusja. Natomiast z utalentowanych dam spotykamy Tajrę Turunen (fińska wokalistka, ex Nightwish) w Paradise (What About Us?). Trochę jej mało, ale w Within Temptation króluje w końcu Sharon. Jest to kolejna krzepka kompozycja. Nie zalatuje tandetą, nie wyczuwam wypalenia, chociaż to już szósty krążek grupy i może, żeby to uczcić, zdecydowano się na odrobinę growlu w Sliver Moonglight, z którego band zrezygnował w początkach swojej działalności.  Jestem pod wrażeniem tego ruchu, bo któżby się spodziewał? 

Może zdecydowali się na piosenki bez growlu, by dać wokalowi Adel pokazać się w całej okazałości, który również świetnie wpasowuje się w ballady? Na Hydrze nie mogło ich zabraknąć i aby pograć słuchaczom na uczuciach, powstał Edge Of The World, gdzie wyciszenie przekazane na najwyższym poziomie macie jak w banku. Minimalizm instrumentalny na początku i kumulacja emocjonalna na końcu. W podobnym klimacie jest Dog Days zawierający dźwięki fortepianu, które nie mogły pójść do lamusa. Lubię przewijać końcówkę, w której Sharon wydziera się (żeby tylko tak na swoje dzieci nie krzyczała) śpiewając. 

Słucham i słucham tego albumu, ale jeszcze mi się nie znudził przez te swoje niespodzianki i ciągle odkrywam go na nowo, jak Within Temptation muzykę. Cieszę się, że pokazali, iż takie zabiegi nie muszą kończyć się fiaskiem, a wszystkie bariery można przeskoczyć natomiast zasady zgrabnie ominąć. Trzeba tylko zrobić to z klasą i wiedzieć czego się chce. A oni wiedzą - chcą iść dalej, a nie stać w miejscu. Pokazują, że są otwarci, co udowodnili tym krążkiem, coverami popularnych piosenek i współpracą Sharon z Arminem van Buurenem (In A Out Of Love). Po prostu nie warto tkwić w tym samym punkcie i nie dać się zeżreć producentom! 


Autor: Within Temptation
Gatunek: metal symfoniczny, gothic metal, rock symfoniczny
Data wydania: 31 stycznia 2014
Czas trwania: 49 min. 16 s
Lista utworów: Let Us Burn, Dangerous, And We Run, Pradise (What About Us), Edge Of The World, Silver Moonlight, Cover By Roses, Dog Days, Tel Me Why, Whole World Is Watching
Ocena: 9.5/10

image: Darkcloud013

Podobało się? Udostępnij:

5 komentarzy :

 1. Słuchałam i bardzo lubi Within Temptation. Album jest świetny. Najbardziej lubię "Paradise" z Tarją. Za to Rogucki w ogóle mi się nie podoba. Bardziej mi pasuje wersja z Pirnerem :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. To nie jest mój typ muzyki ^^ Ogólnie nie interesuję się zbytnio muzyką :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś znałam kilka piosenek Within Temptation i bardzo je lubiłam, ale przyznam, że teraz już nie słucham tego zespołu ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Znam kilka piosenek z tej płyty. Dangerous, And We Run, Paradise i Whole World Is Watching. Ogólnie uważam, że piosenki są naprawdę niezłe. Mimo, że nie słucham takiej muzyki to jednak te utwory jakoś mi odpowiadają. Lubię Within Temptation.
  http://zyciejestmuzykaaa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Znam, słucham i bardzo lubię :) nie wiem co więcej mogę napisać

  OdpowiedzUsuń

Melomol © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka